PIR čidlo
Jak funguje PIR čidlo?
Co je pasivní infračervené čidlo?
Pasivní infračervené čidlo nebo zkráceně PIR čidlo (passive infrared) je elektromagnetické čidlo, detekující infračervené záření. Nejčastěji se využívá pro detekci pohybu ve spínacích senzorech.
Všechny objekty s teplotou vyšší než je absolutní nula vyzařují teplo ve formě záření, které je schopné PRI čidlo detekovat. Senzor si po zapojení pamatuje detekovanou výchzí teplotu a poté reaguje na její změny ve svém zorném poli (detekuje pohyby). Pracuje spolehlivě i noci ve tmě.
PIR detektory pohybu se používají ke spínání svítidel, elektrických spotřebičů, ale i kamerových systémů. V naší nabídce naleznete interiérové i venkovní PIR čidla, kterám jsou kvalitní a ověřená spokojenýcmi zákazníky.
Velkou výhodou PIR senzorů je možnost omezení rozsahu snímané oblasti. Nejčastěji nasměrováním čidla, nebo zastíněním výhledu na danou oblast.
Nevýhodou je dosah PIR čidla, který bývá proměnlivý a je závisí na spoustě okolnostech, kdy je ovlivněna velikost snímané plochy osob a současně rozdíl teplot mezi osobou a okolím. Citlivost senzorů nejčastěji ovlivňují tyto situace:
- směr pohybu k čidlu – reaguje hůře než při podélném pohybu
- teplé zimní oblečení – při tepelné izolaci těla zimním oblečením se detekční plocha zmenší na nezakryté části těla, jako je obličej a ruce
- vysoké letní teploty – situace, kdy je okolní teplota podobná teplotě lidského těla, snižuje spolehlivost detekce
- zařízení a spotřebiče - pozor na teplo produkující spotřebiče, jako je například rychlovarná konvice, kávovar nebo radiátor
- velká okna a rychle se nahřívající materiály - ovlivnění může nastat i při umístění předmětů absorbujících teplo slunečním zářením přes okno
- rozměr snímaného – malé děti nebo zvířata vyzařují méně infračerveného záření, ale to lze nastavit citlivostí senzoru
- větrné počasí a sněžení – při sněžení nebo silných poryvech větru může docházet k sepnutí čidla